Göksun ve Çevresinde Deprezedelere Olan Yardımlarımız Devam Ediyor

 


Türkiye, 13.02.2023, Cherkessia - Göksun Çerkes Kültür Derneği Başkanı Oktay Oğuz, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremle ilgili bölgeden son bilgileri paylaştı.

Kafkas sivil toplum kuruluşlarının depremden sonra harekete geçtiğini ifade eden Oğuz, “Pazartesi günü öğle saatlerinde yaşanan ikinci deprem Göksun ve çevre köyleri ağır bir şekilde etkiledi. Aynı saatlerde Kafkas Dernekleri Federasyonu, Kayseri Kafkas Derneği, Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği, diğer Kafkas sivil toplum kuruluşları ve Göksun Çerkes Kültür Derneği olarak yardım toplama ve dağıtma işlerine başladık.” dedi.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi ve çevre köylerdeki durumu anlatan Oğuz, “Deprem oldukça geniş bir bölgede yaşandığı için AFAD ve diğer kurumların gelmesi biraz gecikmeli oldu. Ancak bu bir hata ya da eksiklik değil, geniş bir coğrafyadan bahsediyoruz. Biz sivil toplum kuruluşları olarak kendi imkanlarımızla ilk etapta temel gıda ve battaniye gibi ihtiyaçlarımızı karşıladık. Buradan 25 köye yardım götürmeye bile başladık. Şimdi çadırlar kurulmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

Olumsuz hava şartlarına değinen Oğuz, “Isınmayla ilgili problemlerimiz var. Gece hava sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceye kadar düşüyor.  Son derece zor hava şartlarında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Jeneratör ve soba geliyor, eksiklerimizi tamamlayacağız. 

Çevre köylerimizde enkaz altında olan insanımız kalmadı. Kahramanmaraş merkezden gelen cenazelerimiz var, onları burada hastane merkezli olarak gasilhanede tutuyoruz, uygun vakti gelenleri defnediyoruz. Depremin sonuçları bir iki günde geçmez, yardımlara devam edeceğiz.” dedi.

Göksun Balkaroğlu Yem Fabrikası merkezinde yardımları topladıklarını söyleyen Oğuz, “Gelen yardım tırlarını fabrikada boşaltıyoruz. Buradan da ihtiyacı olan köylerimize dağıtıyoruz. Faaliyetleri devlet yetkilileriyle koordineli bir şekilde yürütüyoruz. 

Valilik ile yaptığımız çalışmalarla çevredeki yaklaşık 25 köye yardım götürüyoruz. Fabrikanın sahibi Cumhur Balkaroğlu’na teşekkür ediyorum, çok büyük bir olanak sağladı bizlere. Duyarlı olan, bize yardımda bulunan, Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yanımızda olduklarını hissettirenlere teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Comments