Kafkas Biosferi koruma alanı Ğuzerıptl kordonunda iki adet bizon besleniyor

 


Maykop, 13.02.2023, Adıge Maq - Kafkas Biosferi koruma alanı Ğuzerıptl kordonunda iki adet bizon besleniyor. Prioske-Terrasne hayvan barınağından getirilen Munika ile kafkas ismindeki diğeri. Kafkas  iki yaşında. Bir sene kadardır Ğozerıtl kordonunda, çevrilmiş alan içerisinde yaşıyor.

2021 yılı nisan ayında Hımışkey sakinleri Şhaguaşe nehi kıyısında onu buldular. Annesinden ayrı düşmüş bizon buzağısı, o zaman,  iki haftalıktı. Güçsüz dermansızdı. Kafkas biosfer koruma alanı çalışanları onu yeniden ayakları üzerine dikti, korudular. Ufakken veterinerlerden birisi onu alarak besledi. Bu şekilde bakılan bizon buzağısı insanlara çok alıştı. Fakat yaşı ilerledikçe daha da iri oldu, ona yeni bir yaşam alanı bulunması gerekliliği ortaya çıktı. Ğozerıptl kordonunda, çevrilen bu alan, onun yeni yaşam sahası oldu. Alan yüksek demir avlu ile çevrili. Kafkas dağ zirvelerinin eteğindeki bu otlak onun için huzurlu bir alan..

Ğozerıptlde yağan kar, bizonun dizlerine dek geliyor. Doğa koruma alanı çalışanları ona özel bir özen gösteriyor, beslenme saatini geçirmiyorlar. Ana besinleri yanısıra, meyvalar, taze söğüt fışkınları da veriyorlar. Günümüzde bu bizon adını doğrularcasına irileşti, güzelleşti. 300 kiloya ulaştı. Olgun bizonların ağırlığı bir  civarında oluyor. Bu yüzden daha da büyüyecek.

Kafkas Biosferi koruma alanı basın sekreteri Yenina Reenson’un belirttiğine göre, bu sene bu bizonları, Munika ve Kafkası bir çit altında, bir araya getirecekler. «Kızıl merada bulunan hayvan besleme alanı ‘Laura’ ya gelen turist sayısı ile kıyaslandığında Ğozerıptle kordonuna gelenler çok daha fazla. 2024 senesi doğa koruma alanının açılışının 100. yılı olacak. Bununla alakalı olarak çeşitli projeler hazırlıyor ve yaşama geçiriyoruz. Ğozerıptlden geçecek yeni turistik yol güzergahları düzenlemek istiyoruz. Adıgeyde turizmin gelişiyor olması sebebiyle burası da insanların uğrak yeri oldu. Biz de gelecekte projelerimizin sayısını attırmak niyetindeyiz.», dedi.
Comments